JESÚS CARMONA (İspanya)

13. Uluslararası Flamenko Ankara Festivalinin açılış gösterisi, İspanyol Jesús Carmona ve grubu CIA ile, 15 Kasım Cuma saat 20.00’de, ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezinde olacak. ‘Equilibrio’ adlı gösterisi ile izleyeceğimiz Carmona, 14 Kasım Perşembe günü, Flamenko Ankara Derneğinde, bir de dans atölyesi gerçekleştirecek.

1985 yılında Barselona'da doğan Jesús Carmona, 2004'te Barselona Tiyatro ve Dans Enstitüsünde İspanyol Dansı ve Flamenko alanında eğitimini tamamladı. Antonio Canales, Rafaela Carrasco, Manolete, Eva Yerbabuena, Aida Gómez gibi büyük dans ustalarından ders alarak dansını zenginleştirdi. 2011'de Madrid'de düzenlenen XX. İspanyol Dans ve Flamenko Yarışmasında En İyi Dansçı, 2013'te Córdoba'daki Ulusal Flamenko Festivalinde ikincilik ödüllerini kazandı. 2015'te Madrid'deki Nuevo Apolo Tiyatrosu'nda ‘IMPETU’ adlı yeni gösterisini tanıtan sanatçı, 2017 yılından itibaren Dünyanın farklı şehirlerinde gösteriler ve flamenko dans atölyeleri düzenlemektedir.  


 


7.FLAMENKO MARATONU - DÜNYA FLAMENKO GÜNÜ

Flamenkocular, Dünya Flamenko Gününü kutlamak için, 13. Uluslararası Flamenko Ankara Festivali kapsamında, 7. kez Deli Sanat Flamenko Maratonu’nda buluşuyor. Flamenko müziği ve dansının 2010 yılında UNESCO tarafından ‘’Dünya Somut Olmayan Kültür Mirası’’ listesine alınması ile, 16 Kasım “Dünya Flamenko Günü” olarak kutlanıyor. Bu özel gün için, 7 yıldır Deli Sanat tarafından Ankara’da bir Flamenko Maratonu düzenleniyor. Her yıl büyük bir katılım ve ilgiyle gerçekleşen maraton, Türkiye’nin ilk, tek ve sürekli flamenko maratonudur. Maraton, her düzeyde flamenko dansçısının katılımıyla, Türkiye ve Ankara’nın flamenko hayatına çok sıcak bir anlam katmıştır. 13. Uluslararası Flamenko Ankara Festivali kapsamında flamenkocuların bir kez daha Dünya Flamenko Günü’nü dans ederek kutlayacağı maraton, artık bir festival klasiği de oldu. 17 Kasım Pazar günü saat 18.00’de başlayıp, son dansçı pes edene kadar sürecek olan gecede, Flamenko dansın eğlenceli formlarından biri olan ‘’Sevillanas’’ dans edilecek. Maraton, yarışmacılar ve dansçılar kadar izleyicilerine de eğlenceli, unutulmaz bir şov ve rengarenk flamenko kostümleriyle görsel bir şölen sunuyor.


DE LEJOS (Ankara)

13. Uluslararası Flamenko Ankara Festivalinin ikinci konserinde Ankaralı grup De Lejos sahne alacak. Grup 20 Kasım Çarşamba günü 21.00’de, Crossroads Pub’da seyircisi ile buluşacak. Ankara'da bir jam session gecesinde, aynı sahneye doğaçlama müzik yapmak için çıkmış müzisyenlerden oluşan grup, adının anlamını da taşıyan ‘uzak’ sözcüğü gibi, uzak coğrafyaların ezgilerini seslendirmek üzere kuruldu. De Lejos, Latin ve Flamenko'nun kıyıda köşede kalmış sesleri, hatta kimi zaman yerel radyolardan bulduğu müzikleri, ile 2 yılı aşkın süredir konserlerine devam ediyor.  
Ezgi Sunak - Vokal
Alper Mortaş - Gitar
Delil Cengiz - Gitar
Cem Güneri - Bas Gitar
Ahmet Kalır- Kahon/Flüt
Aytaç Aydoğdu - Trompet

 

 

DORUK OKUYUCU ENSEMBLE (İstanbul)

13. Uluslararası Flamenko Ankara Festivalinin üçüncü konserinde, 24 Kasım Pazar günü saat 21.00’de, İstanbullu grup Doruk Okuyucu Ensemble L'avare Sahne’de seyircisiyle buluşacak. Konserde, Gitar virtüözü Doruk Okuyucu'nun ikinci stüdyo albümü Nefes Nefese seslendirilecek. Türkiye’nin sayılı gerçek yeteneklerinden, genç müzisyen Okuyucu'nun bu albümü, Lin Records etiketiyle geçtiğimiz Nisan ayında, bütün dijital platformlarda yerini almıştı.
Bu albümde sanatçı, yeni kompozisyonları ile kulaklara sakinleşmeyi, huzuru ve dinlenmeyi öğütlüyor. Büyük şehirlerin yarattığı kaostan ve konserleri vesilesiyle düştüğü yollardan da ilham alan sanatçı, hayatımıza giren türlü renklere kafa tutmanın en doğru yolunun müzik olduğunu bir kez daha hatırlamamıza vesile oluyor.
Doruk Okuyucu - Gitar
İlhan Deniz Beydili - Bas
Kerem Kırca - Perküsyon
Cankut Cantürk - Gitar
Didem Ezgi Kurt - Vokal


 

 

SENTIDO (Slovenya)

13. Uluslararası Flamenko Ankara Festivalinin son etkinliği, tanınmış Slovenyalı grup Sentido olacak. 28 Kasım Perşembe günü 20.00’de CerModern’de sahne alacak olan grup, esnek ve yeni bir sanatsal proje geliştirme fikriyle bir araya gelen ve sanatın farklı alanlarıyla ilgilenen tanınmış Slovenyalı müzisyenlerin ve dansçıların yaratıcı bir buluşması. Sentido, flamenko dans ve müzik kültüründen ilham alan ve onu diğer müzik türleriyle harmanlayan eşsiz bir sanatsal proje. Sentido sanatçıları, geniş bir enstrüman ve içerik yelpazesinde farklı müzik türlerine ve kültürlerine uzanarak flamenkonun geleneksel yapısının ötesine geçmekte; böylece yeni sesler, ifade biçimleri ve deneyim edinmektedirler. Farklı müzik formlarının bir araya getirilmesi ve farklı kültürel geçmişlere sahip sanatçılarla yeni sanatsal perspektiflere hayat verilmesi Sentido’nun temel felsefesidir.
Tomaž Pačnik - piyano
Tadej Kampl – elektro bas
Nino Mureškić - perküsyon
Urška Centa – dans, alkış ve vokal